O nás

Kdyby tisíc klarinetů“ pomůže mladým milovníkům hudby

Sbírka hudebních nástrojů určena dětem z rodin v tíživé finanční situaci převzala název známé hry

 

Český rozhlas Radiožurnál spolu s Nadačním fondem Českého rozhlasu otevřely v pátek 29. dubna nefinanční sbírku „Kdyby tisíc klarinetů“. Sbírka je určena všem dětským hudebníkům, pro jejichž rodinu je pořízení hudebního nástroje nad možnosti rodinného rozpočtu. Sbírka funguje na principu propojení dárců a dobrovolníků, podobně jako například Ježíškova vnoučata nebo Pomáhejte s námi Moravě na platformě www.kdybytisicklarinetu.cz. Konkrétní požadavky zadávají učitelé škol, nabídku pak výrobci, prodejci a individuální dárci hudebních nástrojů. Smyslem sbírky je umožnit všem dětem bez rozdílu věnovat se i ve složitých finančních a sociálních podmínkách svým oblíbeným zájmům. Patrony sbírky pro mladé milovníky hudby jsou Jiří Suchý a paní Magdalena Kožená. Sbírku hudebních nástrojů dále podporují umělci jako Michal Ambrož, David Koller, Jaroslav Svěcený a další.

 

„Původně jsme měli nápad zaměřit se na děti uprchlíků z Ukrajiny, aby neměly děti pocit, že musí opouštět aktivity, které mají rády jen kvůli penězům. Pak jsme si ale řekli, že by bylo fér pomoci všem dětem ze znevýhodněných rodin bez rozdílu,“ vysvětluje genezi myšlenky její iniciátor, moderátor Radiožurnálu Vladimír Kroc. Ten zároveň stojí i za názvem sbírky „Kdyby tisíc klarinetů“, původně divadelní hry s pacifistickým námětem.  Sám autor slavného díla Jiří Suchý bez váhání nadšeně souhlasil: „Jsem rád, že můžu bejt užitečnej, krom toho, že ještě tajtrdlíkuju na jevišti.“

 

Na webu www.kdybytisicklarinetu.cz mohou nejen učitelé a učitelky umělecký škol, ale i všech stupňů škol od mateřských, přes základní, střední, až po vysoké, umístit požadavek na potřebný hudební nástroj. Aplikace pak spáruje poptávku a nabídku. „Zadávaní přímo od škol funguje proti případnému zneužití a zároveň proto, aby se nezapomnělo na děti a studenty, kteří se zatím pro velký zájem do základní umělecké školy nedostali, ale mají například soukromého učitele. Mimochodem, i tyto lekce lze naším prostřednictvím nabídnout jako dar či v podobě dobrovolnického času,“ doplňuje Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

 

„Hudba je mezinárodním jazykem a cestou ke vzájemnému porozumění,“ podotýká šéfredaktor Radiožurnálu a ředitel Zpravodajství ČRo Ondřej Suchan a dodává: „jsem proto rád, že tak můžeme pomoci dětem nejen z Ukrajiny, ale všem dětem ze znevýhodněných rodin. Snad mohu prozradit, že chystáme také podobnou sbírku sportovního vybavení.“

 

Partnery sbírky jsou Nadační fond Magdaleny Kožené, Asociace základních uměleckých škol ČR a Asociace výrobců hudebních nástrojů.

 

Nadační fond Českého rozhlasu

Nadační fond Českého rozhlasu pomáhá vytvářet prostředí a podmínky pro plnohodnotný rozvoj člověka a jeho schopností, bez ohledu na jeho hendikep či znevýhodnění. Své poslání naplňuje prostřednictvím dlouhodobých projektů Světluška a Ježíškova vnoučata a jednorázových sbírek, které pomáhají tam, kde je potřeba.